The Harley Davidson XL 883C Sportster 883 Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 882.66 ccm (53,59 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the gas tank is an essential factor. The Harley Davidson XL 883C Sportster 883 Custom features a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, giving good performance for your adventures.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Harley Davidson XL 883C Sportster 883 Custom in top condition. Essential service parts consist of clutch plates. With regular servicing, your XL 883C Sportster 883 Custom can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson XL 883C Sportster 883 Custom Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MH90 - 21 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53,59 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 69.15 Nm (7,06 kgf-m or 50,75 ft.lbs) @ 4300 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 253.1 kg (555,21 pounds) |
| Length: | 2289 mm (89,65 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |