The Harley Davidson XL 883 Sportster 883 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 882.66 ccm (53,59 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel system is a critical feature. The Harley Davidson XL 883 Sportster 883 comes with a 12.49 litres (3,28 gallons) fuel tank, ensuring excellent mileage on the road.
Routine service is important to keep your Harley Davidson XL 883 Sportster 883 running smoothly. Frequently replaced components consist of drive chains. By using genuine parts, your XL 883 Sportster 883 will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson XL 883 Sportster 883 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53,59 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 69.15 Nm (7,06 kgf-m or 50,75 ft.lbs) @ 4300 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.49 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 251.7 kg (552,23 pounds) |
| Length: | 2289 mm (89,65 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |