The Yamaha TT R90 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 89.00 ccm (5,40 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 5.49 HP (3,98 kW)) @ 7000 RPM, 6.10 Nm (0.6 kgf-m or 4.5 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a critical aspect. The Yamaha TT R90 comes with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel management system, ensuring consistent efficiency on the road.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Yamaha TT R90 performing at its best. Essential service parts include sprockets. Through proper maintenance, your TT R90 can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TT R90 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/90 - M17 and the Rear Tyre size is 90/90 - M14 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 89.00 ccm (5,40 cubic inches) |
| Power: | 5.49 HP (3,98 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 6.10 Nm (0.6 kgf-m or 4.5 ft.lbs |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | 1525 mm (59,70 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |