The Diamo Velux 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 96.6 km/h (59,70 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a key aspect. The Diamo Velux 150 is fitted with a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, providing optimal mileage for your adventures.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Diamo Velux 150 performing at its best. Regular replacement items consist of air filters. With regular servicing, your Velux 150 will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Diamo Velux 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 96.6 km/h (59,70 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 167.4 kg (367,16 pounds) |
| Length: | 2032 mm (79,60 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Double disc. ABS |