The Ducati 800 Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 802.00 ccm (48,70 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 74.50 HP (54,13 kW)) @ 8250 RPM, 70.00 Nm (7,06 kgf-m or 51,34 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential consideration. The Ducati 800 Sport features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel control system, providing reliable mileage on the road.
Regular maintenance is vital for keeping your Ducati 800 Sport operating reliably. Common service items include oil filters. With the right parts, your 800 Sport will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Ducati 800 Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 802.00 ccm (48,70 cubic inches) |
| Power: | 74.50 HP (54,13 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 70.00 Nm (7,06 kgf-m or 51,34 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 182.3 kg (399,89 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |