The Harley Davidson XL883C Sportster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 883.32 ccm (53,63 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the tank size is an important factor. The Harley Davidson XL883C Sportster includes a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy during your journeys.
Routine service is key for ensuring your Harley Davidson XL883C Sportster in peak form. Frequently replaced components consist of batteries. With regular servicing, your XL883C Sportster will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL883C Sportster Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.32 ccm (53,63 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 74.58 Nm (7,56 kgf-m or 54,73 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 256.3 kg (562,18 pounds) |
| Length: | 2294 mm (89,85 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |