The Triumph Bonneville America is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 790.00 ccm (47,97 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 7400 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important factor. The Triumph Bonneville America features a 16.60 litres (4,37 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, offering good performance during your journeys.
Routine service is key for maintaining your Triumph Bonneville America running smoothly. Popular maintenance parts comprise brake pads. Using quality components, your Bonneville America can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 790.00 ccm (47,97 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 7400 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.60 litres (4,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 226.0 kg (495,71 pounds) |
| Length: | 2424 mm (94,92 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |