The Aprilia Pegaso 650 ie is a 4 stroke, Enduro bike with a 652.00 ccm (39,59 cubic inches) Single cylinder, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 49.00 HP (35,62 kW)) @ 6250 RPM, 54.00 Nm (5,47 kgf-m or 39,60 ft.lbs) @ 4500 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
When out on the road, the gas tank is an important aspect. The Aprilia Pegaso 650 ie features a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, providing reliable range for your rides.
Preventative care is vital to maintain your Aprilia Pegaso 650 ie in top condition. Popular maintenance parts comprise sprockets. With regular servicing, your Pegaso 650 ie will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Pegaso 650 ie Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39,59 cubic inches) |
| Power: | 49.00 HP (35,62 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 54.00 Nm (5,47 kgf-m or 39,60 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 5 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |