The Honda VT 750 C4 Shadow is a 2 stroke, Custom bike with a 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 45.19 HP (32,84 kW)) @ 5500 RPM, 8.70 Nm (0,90 kgf-m or 6,37 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key aspect. The Honda VT 750 C4 Shadow comes with a 11.40 litres (2,99 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, offering consistent fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Honda VT 750 C4 Shadow in top condition. Essential service parts consist of drive chains. Through proper maintenance, your VT 750 C4 Shadow will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda VT 750 C4 Shadow Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 17 and the Rear Tyre size is 160/80 - 15 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 45.19 HP (32,84 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 8.70 Nm (0,90 kgf-m or 6,37 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.40 litres (2,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 239.0 kg (524,27 pounds) |
| Length: | 2510 mm (98,31 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |