The Kymco Venox AFI 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 28.16 HP (20,50 kW)) @ 10500 RPM, 20.50 Nm (2,09 kgf-m or 15,02 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important feature. The Kymco Venox AFI 250 comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, giving efficient fuel economy for your adventures.
Preventative care is crucial for ensuring your Kymco Venox AFI 250 performing at its best. Regular replacement items include fuel filters. Through proper maintenance, your Venox AFI 250 can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Kymco Venox AFI 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 17 and the Rear Tyre size is 150/80 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 28.16 HP (20,50 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 20.50 Nm (2,09 kgf-m or 15,02 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | 2325 mm (91,04 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |