The Harley Davidson FXDBI Street Bob is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the tank size is a key consideration. The Harley Davidson FXDBI Street Bob is fitted with a 17.78 litres (4,68 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, giving optimal range during your journeys.
Regular maintenance is key for maintaining your Harley Davidson FXDBI Street Bob in top condition. Regular replacement items include drive chains. With the right parts, your FXDBI Street Bob will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXDBI Street Bob Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 160/70 - B17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.78 litres (4,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 287.6 kg (630,83 pounds) |
| Length: | 2357 mm (92,34 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |