The Yamaha Versity 300 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 264.00 ccm (16,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.38 HP (14,83 kW)) @ 7500 RPM, 21.60 Nm (2,19 kgf-m or 15,82 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important consideration. The Yamaha Versity 300 is fitted with a 10.90 litres (2,87 gallons) fuel tank, delivering optimal efficiency for your adventures.
Preventative care is key for maintaining your Yamaha Versity 300 in top condition. Regular replacement items consist of air filters. With regular servicing, your Versity 300 can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Versity 300 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 14 and the Rear Tyre size is 150/70 - 14 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 264.00 ccm (16,03 cubic inches) |
| Power: | 20.38 HP (14,83 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.60 Nm (2,19 kgf-m or 15,82 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.90 litres (2,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 164.0 kg (359,79 pounds) |
| Length: | 2037 mm (79,80 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |