The Ducati 748 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 97.00 HP (70,45 kW)) @ 11000 RPM, 73.00 Nm (7,36 kgf-m or 53,53 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical feature. The Ducati 748 comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, offering good performance for your adventures.
Proper upkeep is crucial to keep your Ducati 748 running smoothly. Popular maintenance parts include clutch plates. Through proper maintenance, your 748 will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Ducati 748 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70,45 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 73.00 Nm (7,36 kgf-m or 53,53 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |