The Izuka T125A is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.00 HP (6.6 kW and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
For daily commuting, the tank size is an essential feature. The Izuka T125A is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, delivering good fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is essential to keep your Izuka T125A in top condition. Popular maintenance parts comprise batteries. Using quality components, your T125A can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 9.00 HP (6.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1910 mm (74,82 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |