The Adly Noble 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.59 HP (6,27 kW)) @ 7500 RPM, 9.32 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
When riding, the tank size is a critical feature. The Adly Noble 125 is fitted with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, giving optimal efficiency on the road.
Preventative care is vital for ensuring your Adly Noble 125 performing at its best. Essential service parts comprise air filters. Using quality components, your Noble 125 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Adly Noble 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 8.59 HP (6,27 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 9.32 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |