The CH Racing CH 510 Basic Big Wheels is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2.6 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential feature. The CH Racing CH 510 Basic Big Wheels includes a 2.80 litres (0,74 gallons) fuel tank, giving optimal fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your CH Racing CH 510 Basic Big Wheels operating reliably. Popular maintenance parts comprise batteries. By using genuine parts, your CH 510 Basic Big Wheels can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for CH Racing CH 510 Basic Big Wheels Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 14 and the Rear Tyre size is 3.00 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.80 litres (0,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 38.0 kg (83,38 pounds) |
| Length: | 1500 mm (58,80 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |