The Benelli Tornado 1130 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 160.92 HP (116,91 kW)) @ 10500 RPM, 124.00 Nm (12,54 kgf-m or 91,04 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential feature. The Benelli Tornado 1130 includes a fuel tank and uses a DOHC fuel control system, providing optimal efficiency on the road.
Regular maintenance is crucial for keeping your Benelli Tornado 1130 operating reliably. Regular replacement items include clutch plates. Through proper maintenance, your Tornado 1130 will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Benelli Tornado 1130 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 160.92 HP (116,91 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 124.00 Nm (12,54 kgf-m or 91,04 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1910 mm (74,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Double disc |