The BMW F800S is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 798.00 ccm (48,45 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 8000 RPM, 86.00 Nm (8,76 kgf-m or 63,08 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key consideration. The BMW F800S comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, ensuring efficient range during your journeys.
Regular maintenance is important to maintain your BMW F800S in top condition. Popular maintenance parts include air filters. Using quality components, your F800S will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for BMW F800S Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48,45 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 86.00 Nm (8,76 kgf-m or 63,08 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | 2082 mm (81,59 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |