The Giantco Hunter Sport 200 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 193.20 ccm (11,73 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 7500 RPM, 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical feature. The Giantco Hunter Sport 200 is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel injection system, offering reliable mileage for your adventures.
Proper upkeep is vital for ensuring your Giantco Hunter Sport 200 running smoothly. Essential service parts consist of clutch plates. Through proper maintenance, your Hunter Sport 200 will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Giantco Hunter Sport 200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 110/90 - .18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 193.20 ccm (11,73 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |