The Ducati 620 Sport Full fairing is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 618.00 ccm (37,52 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 8750 RPM, 54.00 Nm (5,47 kgf-m or 39,60 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical factor. The Ducati 620 Sport Full fairing is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel delivery system, providing efficient performance on the road.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Ducati 620 Sport Full fairing performing at its best. Popular maintenance parts involve clutch plates. With the right parts, your 620 Sport Full fairing will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Ducati 620 Sport Full fairing Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37,52 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 54.00 Nm (5,47 kgf-m or 39,60 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |