The Aprilia Sportcity 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.90 ccm (14,87 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 22.50 HP (16,32 kW)) @ 8000 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6250 RPM and a top speed of 128.0 km/h (79,10 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a critical aspect. The Aprilia Sportcity 250 features a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel management system, giving optimal range for your adventures.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Aprilia Sportcity 250 in peak form. Essential service parts include spark plugs. Through proper maintenance, your Sportcity 250 will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Aprilia Sportcity 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 130/80 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.90 ccm (14,87 cubic inches) |
| Power: | 22.50 HP (16,32 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 128.0 km/h (79,10 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 148.8 kg (326,36 pounds) |
| Length: | 1985 mm (77,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |