The Kawasaki KLX 110 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 111.00 ccm (6,74 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 6.30 HP (4.6 kW, 6.90 Nm (0.7 kgf-m or 5.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential factor. The Kawasaki KLX 110 features a fuel tank and uses a SOHC fuel control system, ensuring efficient efficiency on the road.
Preventative care is crucial for maintaining your Kawasaki KLX 110 in peak form. Popular maintenance parts comprise oil filters. Using quality components, your KLX 110 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 111.00 ccm (6,74 cubic inches) |
| Power: | 6.30 HP (4.6 kW |
| Torque: | 6.90 Nm (0.7 kgf-m or 5.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 3 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 64.0 kg (140,39 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |