The Yamaha Vity 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.58 HP (6,27 kW)) @ 7500 RPM, 9.20 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key aspect. The Yamaha Vity 125 comes with a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, providing reliable efficiency for your adventures.
Preventative care is essential for ensuring your Yamaha Vity 125 operating reliably. Essential service parts comprise sprockets. With the right parts, your Vity 125 can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Vity 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 10 and the Rear Tyre size is 100/90 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.58 HP (6,27 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 9.20 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |