The MV Agusta F4 SPR is a 4 stroke, Sport bike with a 749.40 ccm (45,50 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 143.00 HP (103,88 kW)) @ 13000 RPM, 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 11000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential consideration. The MV Agusta F4 SPR includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, giving consistent mileage for your rides.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your MV Agusta F4 SPR in top condition. Frequently replaced components include drive chains. With the right parts, your F4 SPR can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 749.40 ccm (45,50 cubic inches) |
| Power: | 143.00 HP (103,88 kW)) @ 13000 RPM |
| Torque: | 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |