The Honda RVF 750 RC 45 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 120.00 HP (87.6 kW, 74.00 Nm (7.5 kgf-m or 54.6 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Honda RVF 750 RC 45 in peak form. Essential service parts comprise air filters. With the right parts, your RVF 750 RC 45 can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 120.00 HP (87.6 kW |
| Torque: | 74.00 Nm (7.5 kgf-m or 54.6 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 209.0 kg (458,50 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |