The Giantco Sprint City 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.01 HP (1,49 kW)) @ 6000 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical feature. The Giantco Sprint City 50 comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, providing excellent efficiency during your journeys.
Routine service is essential for keeping your Giantco Sprint City 50 in top condition. Essential service parts comprise batteries. With the right parts, your Sprint City 50 will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Giantco Sprint City 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 10 and the Rear Tyre size is 3.50 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 2.01 HP (1,49 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 80.0 kg (175,52 pounds) |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |