The CCM 644 DS Dual Sport is a 4 stroke, Super Motard bike with a Oil and air cooled 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key factor. The CCM 644 DS Dual Sport is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel injection system, delivering efficient performance for your rides.
Regular maintenance is important for maintaining your CCM 644 DS Dual Sport performing at its best. Regular replacement items involve sprockets. By using genuine parts, your 644 DS Dual Sport can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for CCM 644 DS Dual Sport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 17 and the Rear Tyre size is 120/60 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 137.0 kg (300,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |