The Kawasaki KVF 360 is a 4 stroke, ATV bike with a Air cooled 362.00 ccm (21,98 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
When riding, the tank size is a key consideration. The Kawasaki KVF 360 is fitted with a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, providing excellent mileage for your rides.
Preventative care is essential to keep your Kawasaki KVF 360 in top condition. Popular maintenance parts involve air filters. With regular servicing, your KVF 360 can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki KVF 360 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 25/8 - 12 (AT) and the Rear Tyre size is 25/10 - 12 (AT) so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 362.00 ccm (21,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 26.10 Nm (2,69 kgf-m or 19,20 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 8.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 263.5 kg (578,00 pounds) |
| Length: | 2065 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |