The Honda CB 250 Two Fifty is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 239.00 ccm (14,51 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 17.00 HP (12,34 kW)) @ 6500 RPM, 17.00 Nm (1.7 kgf-m or 12.5 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is essential for keeping your Honda CB 250 Two Fifty operating reliably. Frequently replaced components involve drive chains. With regular servicing, your CB 250 Two Fifty will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 239.00 ccm (14,51 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12,34 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 17.00 Nm (1.7 kgf-m or 12.5 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |