The Nipponia Arte 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.30 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM, 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6800 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is an important aspect. The Nipponia Arte 125 is equipped with a 24.60 litres (6,47 gallons) fuel tank, delivering reliable performance during your journeys.
Routine service is key for ensuring your Nipponia Arte 125 running smoothly. Essential service parts include batteries. By using genuine parts, your Arte 125 will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Nipponia Arte 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 9.30 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 24.60 litres (6,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 1935 mm (75,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |