The Yamaha DT50R is a 2 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.81 HP (2,09 kW)) @ 6750 RPM, 3.30 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a critical consideration. The Yamaha DT50R is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, offering good range for your rides.
Routine service is crucial for keeping your Yamaha DT50R in top condition. Popular maintenance parts involve brake pads. With the right parts, your DT50R will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha DT50R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 2.81 HP (2,09 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 3.30 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 98.0 kg (215,02 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |