The Keeway Superlight 150 is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.05 HP (7,26 kW)) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important feature. The Keeway Superlight 150 features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, ensuring good range on the road.
Regular maintenance is important for maintaining your Keeway Superlight 150 in peak form. Essential service parts involve spark plugs. Using quality components, your Superlight 150 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Keeway Superlight 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 10.05 HP (7,26 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 134.0 kg (293,92 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |