The Ducati 750 Monster is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 62.00 HP (45,07 kW)) @ 7500 RPM, 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 185.0 km/h (114,43 mph)
Preventative care is crucial for ensuring your Ducati 750 Monster performing at its best. Regular replacement items include air filters. By using genuine parts, your 750 Monster will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 62.00 HP (45,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 185.0 km/h (114,43 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 178.0 kg (390,44 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |