The Titan Radical Rigid is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM, 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key aspect. The Titan Radical Rigid comes with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and employs a OHV fuel management system, providing reliable performance for your adventures.
Preventative care is essential for maintaining your Titan Radical Rigid performing at its best. Frequently replaced components involve spark plugs. Using quality components, your Radical Rigid will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Titan Radical Rigid Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 21 and the Rear Tyre size is 280/35 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) |
| Power: | 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 299.4 kg (656,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 6-piston calipers. Polished rotor. |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston calipers. Polished stainless rotor |