The Suzuki Impulse 400 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 52.29 HP (38,01 kW)) @ 11000 RPM, 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key feature. The Suzuki Impulse 400 comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, ensuring reliable mileage on the road.
Routine service is essential for ensuring your Suzuki Impulse 400 performing at its best. Frequently replaced components consist of sprockets. Through proper maintenance, your Impulse 400 can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Suzuki Impulse 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 140/70 - 17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 52.29 HP (38,01 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | 12.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |