The Kymco Agility 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2,59 kW)) @ 7500 RPM, 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important feature. The Kymco Agility 50 is fitted with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel injection system, providing optimal range on the road.
Routine service is key to maintain your Kymco Agility 50 operating reliably. Regular replacement items involve brake pads. Using quality components, your Agility 50 can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco Agility 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2,59 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 92.5 kg (202,88 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |