The Sachs ZZ 125 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7750 RPM, 14.00 Nm (1.4 kgf-m or 10.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Sachs ZZ 125 running smoothly. Regular replacement items consist of sprockets. With the right parts, your ZZ 125 can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 14.00 Nm (1.4 kgf-m or 10.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |