The Harley Davidson FLTR Road Glide is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Harley Davidson FLTR Road Glide includes a 22.71 litres (5,97 gallons) fuel tank, ensuring efficient performance for your adventures.
Regular maintenance is essential for ensuring your Harley Davidson FLTR Road Glide in peak form. Common service items consist of sprockets. With the right parts, your FLTR Road Glide will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLTR Road Glide Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR19 and the Rear Tyre size is 240/40 - R18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 125.56 Nm (12,74 kgf-m or 92,14 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.71 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 341.1 kg (748,24 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |