The Kawasaki ZN 700 LTD Shaft is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 694.00 ccm (42,14 cubic inches) In-line four, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important consideration. The Kawasaki ZN 700 LTD Shaft is equipped with a 13.90 litres (3,65 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, delivering optimal performance for your adventures.
Proper upkeep is key for keeping your Kawasaki ZN 700 LTD Shaft operating reliably. Frequently replaced components involve brake pads. With the right parts, your ZN 700 LTD Shaft will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki ZN 700 LTD Shaft Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 18 61H and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 67H so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 694.00 ccm (42,14 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.90 litres (3,65 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1984 |
| Weight: | 217.0 kg (476,01 pounds) |
| Length: | 2220 mm (86,96 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. single piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc |