The Aprilia RST 1000 Futura is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 997.62 ccm (60,57 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 114.00 HP (82,78 kW)) @ 9250 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical aspect. The Aprilia RST 1000 Futura features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, giving efficient fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is vital for keeping your Aprilia RST 1000 Futura running smoothly. Common service items involve fuel filters. With the right parts, your RST 1000 Futura will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Aprilia RST 1000 Futura Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 114.00 HP (82,78 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 1 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 189.0 kg (414,62 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |