The KTM Sting 125 is a 2 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.00 HP (10,15 kW)) @ 7500 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 6800 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is key to maintain your KTM Sting 125 performing at its best. Common service items consist of batteries. With regular servicing, your Sting 125 can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.00 HP (10,15 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 124.0 kg (272,03 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |