The Tomos Hip Hop is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.08 HP (2,19 kW)) @ 7000 RPM, 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 3800 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical consideration. The Tomos Hip Hop features a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, giving excellent range for your rides.
Preventative care is vital for maintaining your Tomos Hip Hop in peak form. Popular maintenance parts consist of drive chains. By using genuine parts, your Hip Hop will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Tomos Hip Hop Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 16 and the Rear Tyre size is 90/80 - 16 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.08 HP (2,19 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 3800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 65.0 kg (142,58 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |