The Blata Blatino Scooter Small kit is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 27.00 ccm (1,64 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.87 HP (1.4 kW, 1.92 Nm (0.2 kgf-m or 1.4 ft.lbs and a top speed of 35.0 km/h (21,59 mph)
During extended trips, the tank size is an important consideration. The Blata Blatino Scooter Small kit includes a 1.30 litres (0,34 gallons) fuel tank, offering good efficiency on the road.
Regular maintenance is essential for keeping your Blata Blatino Scooter Small kit in top condition. Regular replacement items consist of brake pads. With regular servicing, your Blatino Scooter Small kit will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 27.00 ccm (1,64 cubic inches) |
| Power: | 1.87 HP (1.4 kW |
| Torque: | 1.92 Nm (0.2 kgf-m or 1.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 35.0 km/h (21,59 mph) |
| Fuel Capacity: | 1.30 litres (0,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 15.5 kg (34,03 pounds) |
| Length: | 875 mm (34,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |
| Rear Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |