The Blata Minimotard 26 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 39.90 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.00 HP (5,77 kW)) @ 8700 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a critical aspect. The Blata Minimotard 26 features a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, delivering reliable efficiency for your adventures.
Regular maintenance is necessary to maintain your Blata Minimotard 26 in top condition. Regular replacement items comprise batteries. With the right parts, your Minimotard 26 can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Blata Minimotard 26 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 40/5 - 90 and the Rear Tyre size is 40/5 - 90 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.90 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 8.00 HP (5,77 kW)) @ 8700 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 19.2 kg (42,09 pounds) |
| Length: | 1100 mm (43,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |