The Kawasaki 100 G4TR is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 99.00 ccm (6,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.50 HP (8,36 kW)) @ 8000 RPM, 11.45 Nm (1,19 kgf-m or 8,36 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 107.0 km/h (66,17 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Kawasaki 100 G4TR includes a 9.46 litres (2,49 gallons) fuel tank and features a Rotary valves fuel control system, offering excellent efficiency on the road.
Regular maintenance is important to keep your Kawasaki 100 G4TR in top condition. Regular replacement items consist of clutch plates. With the right parts, your 100 G4TR can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.00 ccm (6,01 cubic inches) |
| Power: | 11.50 HP (8,36 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 11.45 Nm (1,19 kgf-m or 8,36 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 10 - speed |
| Top Speed: | 107.0 km/h (66,17 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.46 litres (2,49 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Rotary valves |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1972 |
| Weight: | 84.0 kg (184,27 pounds) |
| Length: | 1948 mm (76,32 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |