The Harley Davidson XLH 883 Sportster 883 Hugger is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 883.00 ccm (53,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the gas tank is a critical consideration. The Harley Davidson XLH 883 Sportster 883 Hugger is equipped with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, offering consistent efficiency during your journeys.
Preventative care is necessary for keeping your Harley Davidson XLH 883 Sportster 883 Hugger operating reliably. Regular replacement items involve batteries. Through proper maintenance, your XLH 883 Sportster 883 Hugger can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.00 ccm (53,61 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 4400 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 235.0 kg (515,51 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |