The Blata Orgiami B1 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.08 HP (10,25 kW)) @ 12 RPM, 8.10 Nm (0.8 kgf-m or 6.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important feature. The Blata Orgiami B1 features a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, offering good fuel economy on the road.
Routine service is necessary to keep your Blata Orgiami B1 in peak form. Frequently replaced components involve drive chains. By using genuine parts, your Orgiami B1 will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Blata Orgiami B1 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - 6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - 6.5 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 14.08 HP (10,25 kW)) @ 12 RPM |
| Torque: | 8.10 Nm (0.8 kgf-m or 6.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 25.0 kg (54,82 pounds) |
| Length: | 1100 mm (43,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |