The Yamaha TW 125 is a 4 stroke, Enduro bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.80 HP (8,56 kW)) @ 9000 RPM, 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a critical aspect. The Yamaha TW 125 is equipped with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, delivering good efficiency for your rides.
Regular maintenance is key for maintaining your Yamaha TW 125 running smoothly. Common service items include batteries. By using genuine parts, your TW 125 will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.80 HP (8,56 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |