The Jianshe Cub JS125 G is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 123.70 ccm (7,51 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.71 HP (6.4 kW, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential factor. The Jianshe Cub JS125 G comes with a 4.30 litres (1,13 gallons) fuel tank, giving good efficiency during your journeys.
Regular maintenance is important for ensuring your Jianshe Cub JS125 G running smoothly. Frequently replaced components consist of batteries. Using quality components, your Cub JS125 G will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.70 ccm (7,51 cubic inches) |
| Power: | 8.71 HP (6.4 kW |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.30 litres (1,13 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |