The Kymco Dink 200 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 174.50 ccm (10,60 cubic inches) Single cylinder type of engine.
Scheduled maintenance is key for maintaining your Kymco Dink 200 in peak form. Common service items involve air filters. Using quality components, your Dink 200 will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco Dink 200 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 174.50 ccm (10,60 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |